Pierwsze wzmianki w dokumentach o Dziwnowie pochodzą z 1243 roku. W średniowieczu przez Dziwnów wiódł ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem. W XIII w. rzeka Dziwna niestety uległa zapiaszczeniu i straciła na znaczeniu jako szlak handlowy. W latach 1820-30 Dziwnów zaczął jawić się w świadomości ludzi jako Uzdrowisko o dużych walorach kąpielowych. Zaczęli napływać tu kuracjusze rozpoczynając rozwój miejscowości jako miasteczka turystycznego. Dzięki odkryciu w 1896 roku źródeł solankowych wybudowano łazienki solankowe i borowinowe.
W roku 1886 założono w Dziwnowie pierwszą Stację Ratownictwa Brzegowego, zaopatrzoną w łódź wiosłowo-żaglową oraz aparat rakietowo-linowy do ratowania rozbitków i pływaków. Niestety zima 1912-1913 napierający od strony morza lód zniszczył budynek stacji. Kolejna siedziba została wybudowana rok później w lokalizacji oddalonej od fal morskich.
W 1900 oddano do użytku budowane od 1892 falochrony, które dziś są ulubionym miejscem lokalnych wędkarzy (przebudowane zostały do obecnej formy w latach 1958-1963).
13 marca 1945 roku Żołnierze 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. J. Dąbrowskiego i oddziały 3 armii uderzeniowej I Frontu Białoruskiego zajęły Dziwnówek. Wąski przesmyk do Dziwnowa bronił się zaciekle do 4 maja 1945 roku, kiedy to skapitulował. Dla upamiętnienia poległych żołnierzy polskich wzniesiono po wojnie pomnik przy wyjeździe do Kamienia Pomorskiego. W latach 50 XX wieku działał w Dziwnowie 250 Szpital Wojskowy dla chorych i rannych partyzantów-komunistów greckich, walczących w wojnie domowej w Grecji, którzy emigrowali z ojczyzny po przegranej. Jego działalność nadzorował Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
W latach 1958-1972 miejscowość zmieniła status ze wsi na osiedle typu miejskiego, by ponownie w 1973 roku utracić go i stać się siedzibą gminy wiejskiej. Od 1 stycznia 2004 roku wsie Dziwnów, Dziwnów Dolny, Dziwnów Górny i Dziwna połączono w jedną miejscowość, której nadano prawa miejskie.
Lista atrakcji:
- Port rybacki przy nabrzeżu Dziwny wraz z zabudowaniami byłej spółdzielni rybackiej Belona.
- Otwarta w 2013 roku całoroczna Marina na około 60 jachtów, znajdującą się na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim
- Otwarty w 2015 roku Port Morski Dziwnów
- Latem z przystani pasażerskiej trzy „pirackie” statki: Roza, Weneda i Korsarz, które zabierają turystów w 2,5-godzinne rejsy po Bałtyku. Natomiast kolejny statek – Victoria I – kursuje do Kamienia Pomorskiego i z powrotem.
- Aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się repliki medali słynnych sportowców i hala sportowa.
- Jedną ze stałych organizowanych tu imprez sportowych jest bieg memoriałowy Cztery mile Jarka – pamięci lekkoatlety Jarosława Marca, byłego reprezentanta Polski w biegu na 400 m. Jarosław Marzec pochodził z Dziwnowa, zginął w tragicznym wypadku samochodowym, 17 sierpnia 1998, na drodze pod Ostromicami.
- Szlak turystyczny czerwony E9 Szlak Nadmorski im dr. Czesława Piskorskiego (Międzyzdroje→ Kołobrzeg)
- Szlak rowerowy zielony R10 Zielony Szlak Rowerowy Nadmorski (Międzyzdroje→ Kołobrzeg)
- Otwarty w 2012 roku Park Miniatur i Kolejek, przedstawiający miniatury zabytków polskiego wybrzeża, w tym np. latarnie morskie. Po parku kursuje miniaturowa kolejka wąskotorowa.
- Otwarte w 2019 roku Morskie Centrum Nauki Nautica Park, gdzie można nie tylko zapoznać się z historią miasta i regionu, ale również poznać ciekawostki marynistyczne.
W Dziwnowie stacjonuje również 8 Kołobrzeski Batalion Saperów i 8 Dywizjon Przeciwlotniczy będące pododdziałami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia.
- Zabytki
- zespół pensjonatu przy ul. Mickiewicza 3, obejmujący:
- pensjonat I z początku XX w.,
- pensjonat II z początku XX w.
- ogród,
- willa z otoczeniem przy ul. Parkowej 5 z początku XX w.
- kościół parafialny pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, współczesny, poświęcony 28 sierpnia 1977, w centrum, nad Dziwną, przy ul. Kościelnej. Kościół o kształcie łodzi, nawiązuje do symboliki pierwotnego kościoła i trudu pracy na morzu, zbudowany w miejscu remizy ratownictwa morskiego.
- kościół parafii wojskowej pw. Matki Bożej Różańcowej, przy ul. Dziwnej 10b/4, konsekrowany 15 kwietnia 2007, na południowo-zachodnim krańcu miasta, po drugiej stronie mostu zwodzonego, na wyspie Wolin. Mieszkańcy parafii, to w większości marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i ich rodziny.
- Pomnik z tablicą pamiątkową ku czci żołnierzy polskich z 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii WP poległych w 1945 w walkach na Mierzei Dziwnowskiej. Pomnik odsłonięty w 1963 znajduje się na wschodnim skraju miasta, na skwerze, między główną drogą Międzyzdroje-Kołobrzeg (ul. Wybrzeże Kościuszki) a ulicą Kaprala Koniecznego.
- Pomnik-kotwica z łańcuchem okrętowym i tablicą pamiątkową, poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu. Pomnik odsłonięty w 1981, ustawiony na nabrzeżu portowym.
Miasta partnerskie:
Niemcy Werneuchen – Niemcy
Polska Sosnowiec (Polska) – od 2013
Polska Gorzów Wielkopolski (Polska) – od 2014
Inne Atrakcje Turystyczne
Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice