Most zwodzony nad rzeką Dziwna

Most zwodzony w Dziwnowie

Niewątpliwą atrakcją turystyczną Dziwnowa jest most zwodzony na rzece Dziwnej, łączący Dziwnów od strony Międzywodzia ze stałym lądem. Rozciąga się z niego widok na rzekę a wieczorem fantastyczna panorama z podświetlonym Pomnikiem Statku.

Krótka historia

Do połowy lat 50 miejscowość nie miała żadnego stałego połączenia z lądem. Zanim w 1994 roku wybudowano istniejący obecnie most istniała w tym miejscu drewniana konstrukcja unoszona przęsłem. Nie spełniała jednak wymogów bezpieczeństwa. Obecna przeprawa o skomplikowanej konstrukcji stalowej, pomalowana na czerwono, już z daleka przyciąga wzrok. Podnoszenie mostu trwa kilka minut, a odbywa się latem co dwie godziny w godzinach parzystych (dodatkowo w wysokim sezonie o 13;00,17:00, 19:00 i 21:00), a poza sezonem - według potrzeb. Podnoszone jest tylko jedno przęsło, od strony wyspy Wolin. Proces podnoszenia mostu jest bardzo widowiskowy i stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną Dziwnowa.

Ciekawostka

Ciekawostkę stanowi płynąca dołem rzeka Dziwna, która nazwę zawdzięcza swojemu nietypowemu zachowaniu. Rzeka ta łączy Morze Bałtyckie z Zalewem Kamieńskim. Jednak jej nurt od czasu do czasu zmienia swój kierunek i rzeka zamiast płynąć do morza, cofa się, wlewając słoną, morską wodę do Zalewu Kamieńskiego. Dzieje się tak wtedy, gdy wiejące z północy wiatry podnoszą poziom wód morskich. Ich naporowi ustępują leniwe i stosunkowo płytkie wody zalewu i Dziwny. Dzięki temu zjawisku wędkarzom zdarza się złowić typowo morskie ryby, takie jak flądra, czy dorsz. Temu zjawisku  wędkarstwo w Dziwnowie zawdzięcza swoją ogromną popularność.

Praktyczne informacje:

  • Przeszkoda: cieśnina Dziwna
  • Liczba przęseł: 1
  • Rozpiętość przęseł: 16 metrów
  • Most w Dziwnowie jest jednym z czterech łączących Wolin ze stałym lądem.
Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dziwnow.com.pl nie odpowiada.
Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00